dnes je 21.12.2024

Input:

2.4.1 Doručování fyzickým osobám

21.8.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.4.1 Doručování fyzickým osobám

doc. JUDr. Pavel Mates, CSc.

§ 20

Doručování fyzickým osobám

Fyzickým osobám se má doručovat v prvé řadě na adresu, kterou si účastník zvolil, dále na adresu evidovanou v informačním systému evidence obyvatel, na kterou jí mají být doručovány písemnosti a na adresu jeho trvalého pobytu. V případě, že se jedná o záležitost týkající se podnikání, má být doručováno do místa podnikání. Skutečnost, že jde o takovou záležitost, má správní orgán výslovně uvést na zásilce, která je doručována; účastník je ovšem povinen tuto skutečnost uvést v podání (viz § 37 odst. 2).

Jestliže o to účastník požádá, je třeba mu doručovat elektronicky prostřednictvím veřejné datové sítě, a pokud jsou splněny všechny zákonem stanovené předpoklady, musí mu správní orgán vyhovět.

Fyzické osobě lze ovšem doručit kdekoli, např. na pracovišti nebo na veřejném prostranství. Tento způsob bude používán v takových případech, kdy se dotyčný vyhýbá doručení. Tam, kde doručuje sám správní orgán, mohou osoby, které vlastní doručování provádějí, činit tento úkon i mimo obvod jeho územní působnosti, tedy např. na území jiné obce. To ovšem platí právě jen pro případ, kdy doručování provádí správní orgán sám, a nikoli tedy prostřednictvím policejního orgánu či obecní policie (§ 19 odst. 1).

Zmocnění

Písemnost se doručuje buď do rukou samotného adresáta, nebo toho, koho písemně zmocnil. Zmocnění k přijetí písemností musí být písemné s podpisem ověřeným (legalizovaným) notářem, krajským úřadem, obecním úřadem obce s rozšířenou působností, obecním úřadem, újezdním úřadem, držitelem poštovní licence nebo Hospodářskou komorou České republiky (viz zákon o ověřování, zák. č. 21/2006 Sb.). Pokud však je zmocnění dáno před doručujícím orgánem, ověření není třeba. Zmocnit lze nepochybně i k doručování na elektronickou adresu, která by pak musela být správnímu orgánu oznámena. Mimo to platí, že má-li adresát zástupce ať už na základě zákona, resp. správním orgánem ustanoveného opatrovníka, nebo na základě plné moci, doručují se písemnosti jen tomuto, ledaže by šlo o úkon, který má provést sám adresát (viz § 34 odst. 2).

Doručování ostatních písemností

U písemností, které se nedoručují do vlastních rukou, jejichž doručení však má být potvrzeno, je možno doručit nejen adresátovi, ale také kterékoli vhodné fyzické osobě, která bydlí, působí nebo je zaměstnána v místě adresy pro doručování či místě trvalého pobytu adresáta (soused, spolubydlící, spoluzaměstnanec). Třebaže tak zákon výslovně nestanoví, lze nepochybně k převzetí této písemnosti zmocnit ověřenou písemnou plnou mocí. K doručení je samozřejmě třeba souhlasu takové osoby. Vhodnou bude osoba plně způsobilá k právním úkonům, v úvahu naopak nepřichází ten, kdo má na věci protichůdný zájem. Doručování na elektronickou adresu tzv. jiné osoby je zde prakticky vyloučeno.

Nahrávám...
Nahrávám...