5.10.2 Forma rozhodnutí
JUDr. Lukáš Potěšil, PhD., Mgr. Jiří Venclíček
Písemná forma rozhodnutí
Rozhodnutí se zásadně vyhotovuje v písemné formě, což stanoví § 67 odst. 2 SŘ. Jedná se o jeden z projevů zásady písemnosti obsažené v § 15 odst. 1 SŘ.
Jednotlivé úkony v řízení se činí písemně, pokud zákon nestanoví jinak, nebo pokud to nevylučuje povaha věci.
Protože je rozhodnutí v písemné formě, každý se tak s ním může důkladně seznámit a účastník disponuje veřejnou listinou, která stvrzuje, že (a jak) o jeho věci bylo správním orgánem úředně rozhodnuto.
Rozhodnutí, které se nevyhotovuje písemně
Z pravidla, že rozhodnutí se vyhotovuje v písemné formě, nicméně správní řád připouští výjimky. Rozhodnutí se písemně nevyhotovuje, stanoví-li tak zákon. Rozhodnutí se tedy vydá, ve věci bude rozhodnuto, ale rozhodnutí jenom nebude vyhotovené v písemné formě.
Pokud tedy zákon stanoví, že se rozhodnutí písemně nevyhotovuje, správní řád v § 67 odst. 2 přesto klade minimální požadavky, díky kterým bude zřejmé, že ve věci bylo rozhodnuto. V takovém případě se:
-
výroková část rozhodnutí,
-
podstatné části jeho odůvodnění a
-
poučení o opravném prostředku
pouze vyhlásí a do spisu se učiní záznam, který obsahuje:
-
výrokovou část,
-
odůvodnění,
-
datum vydání,
-
číslo jednací,
-
datum vyhotovení,
-
otisk úředního razítka, jméno, příjmení, funkci nebo služební číslo a podpis oprávněné úřední osoby.
V případě ústně vyhlášeného rozhodnutí (§ 67 odst. 3 SŘ) správní orgán vydá jeho písemné potvrzení, a to pokud písemné potvrzení účastník požaduje. Toto písemné potvrzení obsahuje pouze: výrokovou část rozhodnutí a další náležitosti uvedené v § 69 SŘ
Řízení na místě
Zvláštní případ představuje řízení na místě, v němž se sice podle § 143 odst. 2 SŘ rozhodnutí vyhlašuje ústně (vždy se však o něm vydá písemné potvrzení podle § 67 odst. 3 SŘ), ale jeho písemné vyhotovení se bez zbytečného odkladu doručuje dodatečně.
Doklad
Místo písemného vyhotovení rozhodnutí správní orgán v zákonem stanovených případech vydává podle §…