6.1.5 Podání odvolání
JUDr. Lukáš Potěšil, Ph.D.
Poučení o možnosti podat odvolání
Podle § 68 odst. 5 správního řádu se v poučení rozhodnutí mj. uvede, který správní orgán o odvolání rozhoduje a u kterého správního orgánu se odvolání podává. Z toho vyplývá obecné pravidlo, že u jednoho správního orgánu se odvolání podává a jiný správní orgán o něm posléze rozhoduje.
Odvolací řízení má, vzdor devolutivnímu účinku odvolání, dvě fáze, které na sebe vzájemně navazují a tvoří jeden procesní celek. Na tom ničeho nemění skutečnost, že podle § 90 odst. 6 lhůta pro vydání rozhodnutí o odvolání podle § 71 počíná běžet teprve dnem předání spisu odvolacímu správnímu orgánu k rozhodnutí.
Checklist
Fáze řízení o odvolání:
-
podání odvolání u správního orgánu prvního stupně, který odvoláním napadené rozhodnutí vydal (tento správní orgán následně činí procesní a přípravné kroky podle § 86, případně postupuje cestou autoremedury podle § 87),
-
rozhodnutí o odvolání odvolacím správním orgánem.
Kterému správnímu orgánu se podává odvolání
Podle § 86 odst. 1 správního řádu se odvolání podává u správního orgánu, který napadené rozhodnutí vydal.
Z pohledu účastníků může být takové pravidlo chápáno poněkud rozporuplně. Podávají totiž odvolání u téhož správního orgánu, proti jehož rozhodnutí směřuje a na jehož postup a závěry si v odvolání stěžují. To v nich může vyvolávat pocit, že stejný správní orgán bude rozhodovat i o jejich řádném opravném prostředku, pročež nemůže být zaručena objektivita a nestranné posouzení, neboť týž správní orgán, potažmo táž oprávněná úřední osoba jen těžko změní své původní rozhodnutí. Na první a laický pohled by se to tak mohlo jevit. Takové závěry však nejsou správné a právní úprava obsažená ve správním řádu je ani nepřipouští.
Právní úprava však připouští, a dokonce i počítá s možností, že odvolání bude podáno v rozporu s výše uvedeným pravidlem. Odvolání lze podat přímo u odvolacího správního orgánu. Jde o výjimku z uvedeného pravidla. Podle § 40 odst. 1 písm. d) správního řádu je lhůta pro podání odvolání zachována, je-li posledního dne (ale může to být i dříve) odvolací lhůty učiněno podání přímo u odvolacího správního orgánu. V takových případech se ovšem vyžaduje, aby účastník řízení uvedl a prokázal vážné důvody, pro které nemohl učinit podání u správního orgánu, který odvoláním napadené rozhodnutí vydal.
Postup odvolacího správního orgánu, je-li podáno odvolání přímo u něj
Dojde-li odvolání přímo odvolacímu správnímu orgánu, je jeho povinností postupovat podle § 12 správního řádu a bezodkladně je postoupit správnímu orgánu prvního stupně, jehož rozhodnutí bylo odvoláním napadeno. Odvolací správní orgán tak musí učinit vždy, neboť nemá potřebné znalosti a spis, takže nemá vědomost o tom, zda odvoláním napadené rozhodnutí bylo vůbec vydáno. Ani na základě doručení odvolání se odvolací správní orgán nemůže učinit správný úsudek o tom, zda jde o odvolání podané opožděně, nebo je odvolání nepřípustné. I v těch případech, kdy bude mít odvolací správní orgán za to, že jde o odvolání opožděné nebo nepřípustné, bude vhodnější vyčkat zaslání patřičných podkladů správním orgánem prvního stupně, aby byla vyloučena možnost omylu a pochybení.
Není rozhodující vnitřní členění, kdy by muselo být odvolání adresováno konkrétnímu odboru či oddělení. Příslušný je totiž vždy správní orgán jako takový. Právní úprava nesvěřuje rozhodování konkrétnímu odboru či oddělení, ale většinou úřadu (městskému, krajskému apod.). Proto, pokud dojde odvolání na nepříslušný odbor či oddělení, neuplatní se postup podle § 12 správního řádu, neboť jde stále o jeden a týž správní orgán a odvolání je třeba rychlou a neformální cestou dodat příslušnému organizačnímu článku. Pochopitelně že lhůta pro podání odvolání je zachována. Je totiž určující, kdy se odvolání dostalo do dispozice správního orgánu samotného a případné vnitřní členění a postupování není rozhodující.
Proč se podává…