dnes je 2.2.2025

Input:

5.7.4 Pořádková pokuta

15.2.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.7.4 Pořádková pokuta

Mgr. Petra Vrábliková

§ 62

Vymezení pojmu

Legislativa
Pořádková pokuta je nejdůležitější a nejpružnější nástroj správního orgánu k zajištění průběhu a účelu správního řízení. Dlužno dodat, že až doposud nebyl ve správním řízení (na rozdíl od řízení soudního) příliš využíván, s ohledem na to, že maximální zákonem č. 71/1967 Sb. stanovená výše pořádkové pokuty 200 Kč byla směšná a uložení takové pořádkové pokuty na chování dotčených osob nemělo žádný efekt. Nadto náklady na její vymožení byly následně pro správní orgán podstatně vyšší než částka skutečně vymožená.

Nová právní úprava však z pořádkové pokuty vytvořila nástroj pro správní orgán skutečně efektivní, bude-li správními orgány využíván v zákonem stanovených mezích, především tím, že posunula horní hranici pokuty k částce 50.000 Kč, srovnatelné s ostatními procesními předpisy, především občanským soudním řádem a trestním řádem.

Důvody uložení pokuty

Důležité
Správní orgán tak může rozhodnutím uložit pořádkovou pokutu až do výše 50.000 Kč tomu, kdo v řízení závažně ztěžuje jeho postup tím, že:

  1. se bez omluvy nedostaví na předvolání ke správnímu orgánu

    Správní orgán je oprávněn posoudit, zda omluva je, či není dostatečná, nikoliv z hlediska uplatněných důvodů, nýbrž z hlediska toho, zda ji předvolaný alespoň něčím doložil (kopií neschopenky, letenkou, potvrzením zaměstnavatele apod.). Nepostačí tedy jakákoliv omluva ("promiňte, mně se nechtělo“), nýbrž musí být dána omluva adekvátní situaci a musí být doložena podklady svědčícími pro to, že se osoba na předvolání skutečně dostavit nemohla nebo nemůže (nemoc, plánovaná služební cesta, zpoždění dopravního spoje, dovolená apod.).

  2. navzdory předchozímu napomenutí ruší pořádek

    Napomenutí je třeba ve správním spise zdokladovat, zpravidla do protokolu o úkonu, jehož průběh napomínaný ruší, neprotokoluje-li se, pak záznamem do spisu, doporučuje se požádat o jeho připodepsání ještě další osobu – účastníka řízení nebo jinou úřední osobu. Rušením pořádku se rozumí nejen hluk v úředních prostorách, nýbrž i cokoliv, co závažným způsobem ruší úřední osoby ve výkonu činnosti správního orgánu – od rvačky na chodbě úřadu přes nedovolené kouření a znečišťování prostor správního orgánu po skákání do řeči účastníkům nebo svědkům, představitelných a reálných situací je zde pravděpodobně nekonečně. Musí však platit, že takové chování závažným způsobem znesnadňuje postup správního orgánu.

  3. neuposlechne pokynu úřední osoby

    Pokynem úřední osoby může být výzva k opuštění prostor správního orgánu, výzva k odložení svrchního oděvu, k uhašení cigarety, ke ztišení se, k předložení listiny nebo věci, k dostavení se ke znalci nebo ke spolupráci se znalcem apod. Pokyn může mít podobu značně formální (usnesení k určitému úkonu, jež je vykonatelné i jiným způsobem), rovněž však nemusí.

Komu lze uložit pokutu?

Důležité
Pořádkovou pokutu lze uložit nejen účastníku řízení, ale i dalším osobám na řízení zúčastněným, z uvedených důvodů, například svědkům, znalcům, tlumočníkům nebo prostředníkům účastníků, případně dalším osobám, které se účastní úkonů správního orgánu.

Pořádkovou pokutu lze v řízení téže osobě ukládat opakovaně, zákonný limit tvoří částka 50.000 pro jednu osobu a jedno rozhodnutí o pořádkové pokutě. Při uložení pořádkové pokuty správní orgán dbá, aby nebyla v hrubém nepoměru k závažnosti následku (který osoba, jíž je pokuta ukládána, svým chováním způsobila) a k významu předmětu řízení. Majetkové ani sociální poměry povinného správní orgán nezohledňuje, takový postup by byl nezákonný.

Zásada souladnosti procesů

Je třeba zde připomenout i zásadu souladnosti procesů (jakož i zásadu předvídatelnosti a legitimního očekávání na straně účastníků) ve veřejné správě – správní řád by měl v řízeních, která před ním probíhají, obdobné situace řešit obdobným způsobem. Nelze připustit, aby jednou pokutu uložil s vědomím, že povinný disponuje prostředky, z nichž může pokutu bez dalšího uhradit, a podruhé při obdobném prohřešku k uložení pokuty nepřistoupil

Nahrávám...
Nahrávám...