1.3.13 Základní zásady činnosti správních orgánů podle § 2 až 8 správního řádu
JUDr. Lukáš Potěšil, Ph.D.
Pravidla pro výkon veřejné správy
Správní řád v sobě obsahuje ustanovení, jež označuje jako základní zásady činnosti správních orgánů (dále též "základní zásady“), které se mají stát nosnými pravidly pro výkon veřejné správy. Na druhou stranu tím nelze říci, že právě tyto základní zásady v sobě, ve svém souhrnu a při jisté míře zobecnění, nepředstavují zároveň i jisté stavební, hlavní myšlenkové principy celého zákona – správního řádu. Z nich lze uvést jednak pojetí veřejné správy a jejího výkonu jako služby veřejnosti (§ 4 odst. 1) a současně princip dobré správy (výslovně uveden v souvislosti s požadavkem na vzájemnou spolupráci správních orgánů uvedeným v § 8 odst. 2). Oba patří mezi základní zásady činnosti a současně je možné na ně nahlížet jako principy správního řádu jako celku.
Vývoj právní úpravy zásad
Nejprve je však nezbytně nutné přiblížit změnu, resp. posun v právní úpravě těchto zásad. Pro předcházející právní úpravu bylo příznačné, že se zaměřovala zásadně na správní řízení, tudíž i ona obsahovala určité zásady, zákonem samotným označované jako základní pravidla řízení. Dnes je úprava obsažena pod názvem základní zásady činnosti správních orgánů. Mezi těmito uvedenými pojmy panuje naprosto zásadní rozdíl.
Základní pravidla řízení, jež byla obsažena v § 3 a 4 starého správního řádu se aplikovala a vztahovala na správní řízení. Měla proto charakter výlučně procesních zásad. Je pravda, že i ona překračovala věcný rozsah působnosti starého správního řádu svým přiměřeným použitím na vydávání individuálních správních aktů, jež nebyly správními rozhodnutími ve smyslu tehdejšího správního řádu, což stanovoval jeho § 3 odst. 5.
Ani přesto však základní pravidla řízení nemohou zdaleka co do rozsahu své…