1.3.12 Zásada koordinace postupů a spolupráce správních orgánů
Mgr. Ing. Lenka Bursíková
Uvedená zásada má napomáhat kvalitnímu a efektivnímu výkonu veřejné správy. Má zajistit koordinovaný postup správních orgánů navenek a ve svém důsledku přispět k posílení důvěryhodnosti celé veřejné správy. Vztahuje se jak na výkon přímé státní správy, tak i státní správy nepřímé (vykonávané v tzv. přenesené působnosti) i na oblast samostatné působnosti.
Podle § 8 odst. 1 SŘ správní orgány dbají vzájemného souladu všech postupů, které probíhají současně a souvisejí s týmiž právy nebo povinnostmi dotčené osoby. Na to, že současně probíhá více takových postupů u různých správních orgánů nebo u jiných orgánů veřejné moci, je dotčená osoba povinna správní orgány bezodkladně upozornit.
Zásada vzájemné souladnosti postupů správních orgánů
Mají-li postupy shodný předmět a probíhají-li současně, správní orgány jsou povinny dbát jejich vzájemného souladu. Zákonodárce vycházel při vyjádření této zásady ze skutečnosti, že veřejná správa může být v praxi realizována současně vůči témuž adresátovi (může souviset s týmiž právy a povinnostmi dotčené osoby) několika různými vykonavateli (správními orgány). V takovém případě by měly být jednotlivé postupy realizovány jednotně a ve vzájemném souladu. Postupy správních orgánů by měly být sladěné a navenek působit jednotně. Má se tím i napomáhat zásadě právní jistoty (legitimního…