dnes je 14.11.2024

Input:

10.2.6 Opravné prostředky

9.9.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

10.2.6 Opravné prostředky

prof. JUDr. Richard Pomahač, CSc.

V přestupkovém právu se opravné prostředky váží k:

  • odvolacímu řízení,

  • řízení o obnově a vydání nového rozhodnutí, jakož i ke

  • správnímu a soudnímu přezkumnému řízení.

Odvolací řízení probíhá na základě podaného řádného opravného prostředku (odvolání nebo rozklad). Opravné prostředky vážící se k řízení o obnově a novém rozhodnutí, jakož i ke správnímu přezkumnému řízení mají mimořádnou povahu, protože prolamují materiální právní moc rozhodnutí a účastníci nemají vždy procesní nárok na jejich uplatnění. Pravomocné rozhodnutí o přestupku je rovněž možné napadnout žalobou ve správním soudnictví.

Odvolání a rozklad

Přestupkové řízení je při standardním postupu dvoustupňové, a proto mohou účastníci řízení využívat řádné opravné prostředky - odvolání nebo rozklad. Tyto prostředky nelze použít ve zkráceném přestupkovém řízení.

Nestanoví-li zvláštní předpis jinak, je odvolacím správním orgánem nejblíže nadřízený správní orgán. Nadřízeným správním orgánem orgánu obce je krajský úřad. Nadřízeným správním orgánem orgánu kraje je v přestupkovém řízení věcně příslušný ústřední správní úřad, popřípadě ústřední správní úřad, jehož obor působnosti je rozhodované věci nejbližší. Proti rozhodnutí, které vydal ústřední správní úřad, ministr nebo vedoucí jiného ústředního správního úřadu v prvním stupni, lze podat rozklad, přičemž rozkladové řízení je zvláštní formou odvolacího řízení.

Nevyhoví-li prvostupňový orgán odvolateli cestou autoremedury, předá spis se svým stanoviskem odvolacímu správnímu orgánu. Odvolací správní orgán přezkoumává napadené rozhodnutí v plném rozsahu. Zkoumá se tedy zákonnost i věcná správnost napadeného rozhodnutí. Včasné a přípustné odvolání proti rozhodnutí o přestupku má vždy odkladný účinek, který nelze vyloučit.

Obviněný může v odvolání nebo v průběhu odvolacího řízení uvádět nové skutečnosti nebo důkazy. Ostatní účastníci, orgán sociálně-právní ochrany dětí a zákonný zástupce a opatrovník mladistvého obviněného a osoba přímo postižená spácháním přestupku, která dala souhlas se zahájením nebo pokračováním řízení, mohou uvádět nové skutečnosti nebo důkazy ve svých vyjádřeních vztahujících se k důkazům, které obviněný uvede v odvolání nebo v průběhu odvolacího řízení.

Zjistí-li odvolací orgán nezákonnost nebo věcnou nesprávnost, napadené rozhodnutí nebo jeho část zruší a řízení zastaví, popřípadě věc vrátí k novému projednání prvostupňovému správnímu orgánu. Instančně podřízený orgán je nadále vázán právním názorem odvolacího orgánu.

Na základě odvolání lze napadené rozhodnutí nebo jeho část změnit, nehrozí-li újma z důvodu ztráty možnosti odvolat se. Odvolací správní orgán nemůže změnit výrok napadeného rozhodnutí o správním trestu nebo výrok o náhradě škody anebo výrok o vydání bezdůvodného obohacení v neprospěch obviněného. Pokud důvod, pro který odvolací správní orgán rozhodl ve prospěch některého z účastníků řízení, prospívá též jinému účastníkovi řízení, rozhodne odvolací správní orgán též v jeho prospěch.

Obnova řízení

Obnova řízení umožňuje znovu projednat a rozhodnout již dříve pravomocně ukončenou věc, a to především tehdy, existují-li skutečnosti nebo důkazy, které účastník přestupkového řízení, jemuž jsou ku prospěchu, nemohl v původním řízení uplatnit. V tomto případě se zpravidla dříve provedené důkazy ukáží jako nedostatečné a v určitém ohledu nepravdivé. Obnova řízené je namístě i tehdy, bylo-li zrušeno či změněno rozhodnutí, které bylo podkladem rozhodnutí vydaného v řízení, které má být obnoveno, anebo rozhodnutí o přestupku bylo dosaženo trestným činem. V přestupkové agendě se při obnově řízení postupuje stejně jako v jiných agendách s tím, že i zákonný zástupce, opatrovník a orgán sociálně-právní ochrany dětí mohou v zájmu mladistvého obviněného podat žádost o obnovu řízení.

Nové rozhodnutí mimo obnovu řízení

Oproti jiným správním agendám je v přestupkovém právu obsáhleji upravena možnost vydat již v dříve pravomocně ukončené věci nové rozhodnutí mimo obnovu řízení. Správní orgán může novým rozhodnutím rozhodnout o upuštění od výkonu zbytku správního trestu zákazu činnosti na návrh pachatele, jeho zákonného zástupce, opatrovníka nebo orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Novým rozhodnutím lze též zrušit výrok o podmíněném upuštění od uložení správního trestu a uložit správní trest, jestliže pachatel ve lhůtě stanovené správním orgánem neuhradil škodu způsobenou přestupkem nebo nevydal bezdůvodné obohacení. Novým rozhodnutím lze v případě amnestie zrušit uložený správní trest či jeho dosud nevykonanou část nebo uložit správní trest v jiné výměře anebo nařídit vyřazení přestupku z evidence vedené Rejstříkem trestů.

Přezkumné správní řízení

Správní přezkumné řízení vedené z moci úřední, k němuž lze podat ze strany účastníků podnět, může mít podobu standardní, ale i zkrácenou, kdy je prvním úkonem v řízení vydání rozhodnutí. Ve zkráceném přezkumném řízení je rozhodováno zásadně v případě, že je porušení právního předpisu zjevné ze spisového materiálu a není zapotřebí součinnost účastníků řízení.

Obecně platí, že v přezkumném řízení může být z moci úřední zrušeno nezákonné rozhodnutí s tím, že řízení je třeba zahájit nejpozději do 1 roku od právní moci předmětného rozhodnutí. V přestupkovém právu platí, že lze zrušit rozhodnutí o přestupku, je-li důvodné posouzení předmětného skutku v trestním řízení. Rozhodnutí o přestupku správní orgán zruší v přezkumném řízení též

Nahrávám...
Nahrávám...