5.7.3 Předběžné opatření
JUDr. Lukáš Potěšil, Mgr. Jiří Venclíček
Zajišťovací prostředek
Ve smyslu ustanovení § 58 SŘ je předběžné opatření tzv. zajišťovacím prostředkem, který slouží k zajištění průběhu a účelu správního řízení. Správní orgán je oprávněn jej použít pouze v případech, kdy to vyžaduje, a v rozsahu, v jakém to vyžaduje zajištění průběhu a účelu řízení.
Správní orgán může:
-
z moci úřední nebo
-
na požádání účastníka
před skončením řízení rozhodnutím (ne usnesením) nařídit předběžné opatření, je-li třeba, aby byly zatímně upraveny poměry účastníků, nebo je-li obava, že by bylo ohroženo provedení exekuce.
Je třeba upozornit na skutečnost, že předběžným opatřením se nijak nepředjímá vlastní výsledek správního řízení. Má toliko pouze předběžný a zajišťovací charakter.
Nařízení předběžného opatření
Nařízeným předběžným opatřením lze účastníkovi nebo jiné osobě přikázat, aby něco vykonal, něčeho se zdržel nebo něco strpěl, anebo zajistil věc, která může sloužit jako důkazní prostředek, nebo věc, která může být předmětem exekuce. Osoba, které bylo oznámeno rozhodnutí o zajištění věci, je povinna tuto věc správnímu orgánu vydat. Není-li věc v určené lhůtě správnímu orgánu vydána, může být tomu, kdo ji má u sebe, odňata. O vydání nebo odnětí zajištěné věci se sepíše protokol, v němž se uvede též popis zajištěné věci. Osobě, která věc vydala nebo jíž byla věc odňata, správní orgán nebo úřední osoba provádějící odnětí věci vystaví potvrzení. Pozbylo-li předběžné opatření účinnosti, vrátí se věc osobě, které byla zajištěna, nemůže-li být předmětem exekuce.
V případě, že o předběžné opatření požádá účastník, správní řád stanoví, že o něm musí být rozhodnuto do 10 dnů. Rozhodnutí se oznamuje jen tomu, koho se týká, popřípadě též jinému účastníkovi, který o…