dnes je 14.11.2024

Input:

7.1.3.1 Příloha 1: Ochrana práv nabytých v dobré víře

20.3.2012, Zdroj: Verlag Dashöfer

7.1.3.1 Příloha 1: Ochrana práv nabytých v dobré víře

Zastavení přezkumného řízení z důvodu nepřiměřeného zásahu do práv nabytých v dobré víře

Ze závěru č. 96 ze zasedání poradního sboru ministra vnitra ke správnímu řádu ze dne 19. 11. 2010:

Ustanovení § 94 odst. 4 správního řádu stanoví, že jestliže po zahájení přezkumného řízení správní orgán dojde k závěru, že ačkoli rozhodnutí bylo vydáno v rozporu s právním předpisem, byla by újma, která by jeho zrušením nebo změnou vznikla některému účastníkovi, který nabyl práva z rozhodnutí v dobré víře, ve zjevném nepoměru k újmě, která vznikla jinému účastníkovi nebo veřejnému zájmu, řízení zastaví.

Podle § 76 odst. 1 správního řádu správní orgán rozhoduje usnesením v případech stanovených zákonem. Institut usnesení, jako jedné z forem rozhodnutí, je tak postaven na formálním pojetí – rozhodující je vždy zákonné označení, nikoli věcné znaky učiněného aktu. Z ustanovení § 76 odst. 1 správního řádu je tedy možno dovodit, že o zastavení řízení podle § 94 odst. 4 správního řádu je třeba vydat rozhodnutí. Zákon zde výslovně nestanoví, že se řízení zastavuje usnesením.

Dalším argumentem pro formu rozhodnutí je skutečnost, že zastavení řízení podle § 94 odst. 4 správního řádu má fakticky spíše povahu meritorního rozhodnutí a použití formy usnesení by zcela neodpovídalo smyslu zákona. Správní orgán zde nezastavuje řízení z nějakého procesního důvodu, ale rozhoduje ve věci.

Použití formy rozhodnutí je také pro účastníky příznivější z hlediska možnosti obrany proti zastavení řízení. Proti usnesení, které se pouze poznamená do spisu (touto formou se zastavuje podle § 66 odst. 2 správního řádu řízení vedené z moci úřední), se nelze odvolat.

Pokud bude přezkumné řízení podle § 94 odst. 4 správního řádu zastaveno rozhodnutím, mohou se proti tomuto rozhodnutí odvolat mimo jiné také účastníci řízení s jinými zájmy, než účastník, který nabyl práva v dobré víře. Tímto způsobem bude zajištěna nejen ochrana subjektivních práv účastníků řízení, nýbrž jejich prostřednictvím rovněž v souladu se základní zásadou činnosti správních orgánů vyjádřenou v § 2 odst. 4 správního řádu ochrana veřejného zájmu (srovnej znění § 94 odst. 4 správního řádu).

Je však nutno přihlédnout také k obecnému ustanovení o zastavení řízení - § 66 správního řádu, konkrétně odstavci 2, který se vztahuje na řízení vedená z moci úřední, což je i případ přezkumného řízení

Nahrávám...
Nahrávám...