dnes je 14.11.2024

Input:

7.3 Uspokojení účastníka po podání žaloby ve správním soudnictví

1.2.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.3 Uspokojení účastníka po podání žaloby ve správním soudnictví

JUDr. Lukáš Potěšíl

Předmětný institut, který je v tomto znění obsažen v ustanovení § 153 spr. ř., představuje jistou spojnici mezi správním řízením, realizovaným v rámci výkonu veřejné správy v prostředí moci výkonné se soudní kontrolou veřejné správy uskutečňované prostřednictvím správního soudnictví jako jednoho z druhu soudnictví a představitelů moci soudní. Zmíněná spojnice je na úrovni správního soudnictví představována ustanovením § 62 s. ř. s. nazvaným jako "uspokojení navrhovatele“.

Subsidiarita uspokojení účastníka po podání žaloby ve správním soudnictví

Ustanovení § 153 spr. ř. a obdobně též i § 62 s. ř. s. vychází ze skutečnosti, že proti pravomocnému (srov. § 68 písm. a/ s. ř. s.) správnímu rozhodnutí byla podána žaloba v režimu správního soudnictví. Postup cestou "uspokojení“ je tedy realizovatelný až po podání žaloby.

Na základě podané žaloby se jí napadené rozhodnutí správního orgánu stává předmětem přezkumné činnosti soudů ve správním soudnictví. I přesto je však umožněno, aby správní orgán (který je v řízení před správními soudy v procesním postavení žalovaného) mohl provést určitý úkon a žalobce svou procesní aktivitou uspokojit, pročež nebude důvodu v žalobním řízení před soudem nadále pokračovat. Daný institut v tomto významu představuje rovněž nástroj procesní ekonomie, ale i rychlosti.

Nároky a způsoby uspokojení žalobce

Podle § 153 odst. 1 spr. ř. se předpokládá, že účastník řízení před správními orgány podal žalobu ve správním soudnictví (stal se tedy žalobcem). Postup uspokojení po podání žaloby ve správním soudnictví je uskutečnitelný v případě, že se žalobce domáhá následujících nároků:

  • Zrušení rozhodnutí správního orgánu. V takovém případě (§ 153 odst. 1 písm. a/ spr. ř.) lze žalobce uspokojit změnou nebo zrušením tohoto rozhodnutí v přezkumném řízení.

  • Vyslovení nicotnosti rozhodnutí správního orgánu z důvodů nicotnosti uvedených v § 77 odst. 1 spr. ř. (tedy těch důvodů nicotnosti, v nichž může nicotnost prohlásit sám nadřízený správní orgán postupem podle § 78 spr. ř.). Potom lze žalobce uspokojit vyslovením (resp. prohlášením) nicotnosti podle § 78 spr. ř. v rámci činnosti správních orgánů (§ 153 odst. 1 písm. b/ spr. ř.)

  • Vyslovení nicotnosti rozhodnutí správního orgánu z jiných důvodů, než které jsou uvedeny v § 77 odst. 1. Podle § 153 odst. 1 písm. c) spr. ř. lze žalobce uspokojit vydáním rozhodnutí nebo postoupením věci, pokud žalovaný správní orgán není k vydání rozhodnutí příslušný. Při vydání rozhodnutí správní orgán postupuje podle § 102 spr. ř.

  • Snížení trestu nebo upuštění od trestu uloženého rozhodnutím správního orgánu. Uspokojit lze žalobce na základě § 153 odst. 1 písm. d) spr. ř. tím, že žalovaný vydá nové rozhodnutí.

Ochrana jiných osob

Ustanovení § 62 odst. 1 s. ř. s. stanoví, že dokud soud nerozhodl o podané žalobě, může žalovaný vydat nové rozhodnutí nebo opatření, popřípadě provést jiný úkon,1 jímž žalobce uspokojí. Podmínkou však

Nahrávám...
Nahrávám...